Wywoływanie i przyspieszanie porodu – na czym to polega?

list Kategoria: Ciąża Opublikowany: comment Komentarzy: 0 favorite Odsłon: 7816

Przyspieszanie porodu, inaczej też zwane „indukcją” lub „pobudzeniem czynności skurczowej macicy”, polega na wywołaniu lub wzmacnianiu skurczy porodowych. Wykorzystuje się do tego:

 • oksytocynę – podawaną za pomocą kroplówki – która jest syntetycznym hormonem wyzwalającym skurcze;
 • amniotomię – czyli przebicie pęcherza płodowego;
 • żel prostaglandynowy - podawany dopochwowo.

Wywoływanie porodu w żadnym stopniu nie powinno być stosowane dla wygody. Mimo, że powszechnie mówi się, że krótszy poród jest lepszy dla matki, a nieregularne skurcze wymagają podania oksytocyny, badania naukowe nie potwierdzają tych opinii.

Przyspieszanie porodu na pewno jest za to konieczne w sytuacjach, gdzie życie matki lub dziecka jest zagrożone. Jeżeli wody płodowe są zielone, kobieta cierpi na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę lub istnieje ryzyko zatrucia ciążowego – wtedy wywołanie porodu jest jak najbardziej wskazane.

Wywoływania porodu nie nadużywa się głównie ze względu na skutki uboczne:

 • skurcze są częstsze i bardziej bolesne;
 • pojawia się „błędne koło”: silniejsze skurcze wymagają podania leków przeciwbólowych, które z kolei zwalniają akcję skurczową i powodują potrzebę podania kolejnej dawki oksytocyny;
 • dziecko może być niedotlenione z powodu silnego ucisku ścian macicy na jego główkę;
 • pojawia się również większe ryzyko krwotoku poporodowego, uszkodzenia szyjki lub macicy, przedwczesnego oddzielenia się łożyska;
 • - większe prawdopodobieństwo cesarskiego cięcia;
 • - większe ryzyko pojawienia się żółtaczki u dziecka.

Wywoływanie porodu jest ingerencją w naturalny rytm i przebieg, dlatego też powinno być stosowane tylko w wyjątkowych przypadkach. Pamiętaj jednak, że termin porodu podawany przez lekarza jest orientacyjny i jedynie 5% dzieci rodzi się właśnie w tym czasie. To, że planowany przez lekarza dzień już minął nie oznacza od razu, że akcja porodowa musi zostać przyspieszona.

Mamy dla Ciebie kilka porad w jaki sposób możesz uniknąć wywoływania porodu i spokojnie przygotować się do naturalnego zakończenia ciąży:

 1. Dowiedz się, jak najwięcej na temat przebiegu porodu – jeżeli będziesz wiedziała, czego się spodziewać, będzie to dla Ciebie łatwiejsze.
 2. Zostań w domu, dopóki skurcze nie będą regularne co 4-5 min.
 3. Nie stresuj się, jeżeli po przyjeździe do szpitala skurcze zanikną lub zmniejszą się. Gdy się rozluźnisz znowu się pojawią.
 4. Bądź aktywna w czasie akcji porodowej – spaceruj, zmieniaj pozycję, odpoczywaj w czasie przerwy między skurczami.
 5. Spróbuj wywołać poród „naturalnymi sposobami” – na przykład masaż brodawek uwalnia naturalną oksytocynę, a przydatny może się również okazać długi spacer, schodzenie ze schodów, czy ciepła kąpiel.

Przede wszystkim jednak pamiętaj, że poród przebiega w rytmie właściwym dla Ciebie i dla Twojego dziecka. Jeżeli pojawia się konieczność przyspieszenia porodu, personel i lekarz powinni Ciebie bezzwłocznie poinformować, jak również objaśnić wszystkie korzyści, jak i ryzyka.

Komentarze

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień