Wywoływanie i przyspieszanie porodu – na czym to polega?
Przyspieszanie porodu, inaczej też zwane „indukcją” lub „pobudzeniem czynności skurczowej macicy”, polega na wywołaniu lub wzmacnianiu skurczy porodowych. Wykorzystuje się do tego:
- oksytocynę – podawaną za pomocą kroplówki – która jest syntetycznym hormonem wyzwalającym skurcze;
- amniotomię – czyli przebicie pęcherza płodowego;
- żel prostaglandynowy - podawany dopochwowo.
Wywoływanie porodu w żadnym stopniu nie powinno być stosowane dla wygody. Mimo, że powszechnie mówi się, że krótszy poród jest lepszy dla matki, a nieregularne skurcze wymagają podania oksytocyny, badania naukowe nie potwierdzają tych opinii.
Przyspieszanie porodu na pewno jest za to konieczne w sytuacjach, gdzie życie matki lub dziecka jest zagrożone. Jeżeli wody płodowe są zielone, kobieta cierpi na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę lub istnieje ryzyko zatrucia ciążowego – wtedy wywołanie porodu jest jak najbardziej wskazane.
Wywoływania porodu nie nadużywa się głównie ze względu na skutki uboczne:
- skurcze są częstsze i bardziej bolesne;
- pojawia się „błędne koło”: silniejsze skurcze wymagają podania leków przeciwbólowych, które z kolei zwalniają akcję skurczową i powodują potrzebę podania kolejnej dawki oksytocyny;
- dziecko może być niedotlenione z powodu silnego ucisku ścian macicy na jego główkę;
- pojawia się również większe ryzyko krwotoku poporodowego, uszkodzenia szyjki lub macicy, przedwczesnego oddzielenia się łożyska;
- - większe prawdopodobieństwo cesarskiego cięcia;
- - większe ryzyko pojawienia się żółtaczki u dziecka.
Wywoływanie porodu jest ingerencją w naturalny rytm i przebieg, dlatego też powinno być stosowane tylko w wyjątkowych przypadkach. Pamiętaj jednak, że termin porodu podawany przez lekarza jest orientacyjny i jedynie 5% dzieci rodzi się właśnie w tym czasie. To, że planowany przez lekarza dzień już minął nie oznacza od razu, że akcja porodowa musi zostać przyspieszona.
Mamy dla Ciebie kilka porad w jaki sposób możesz uniknąć wywoływania porodu i spokojnie przygotować się do naturalnego zakończenia ciąży:
- Dowiedz się, jak najwięcej na temat przebiegu porodu – jeżeli będziesz wiedziała, czego się spodziewać, będzie to dla Ciebie łatwiejsze.
- Zostań w domu, dopóki skurcze nie będą regularne co 4-5 min.
- Nie stresuj się, jeżeli po przyjeździe do szpitala skurcze zanikną lub zmniejszą się. Gdy się rozluźnisz znowu się pojawią.
- Bądź aktywna w czasie akcji porodowej – spaceruj, zmieniaj pozycję, odpoczywaj w czasie przerwy między skurczami.
- Spróbuj wywołać poród „naturalnymi sposobami” – na przykład masaż brodawek uwalnia naturalną oksytocynę, a przydatny może się również okazać długi spacer, schodzenie ze schodów, czy ciepła kąpiel.
Przede wszystkim jednak pamiętaj, że poród przebiega w rytmie właściwym dla Ciebie i dla Twojego dziecka. Jeżeli pojawia się konieczność przyspieszenia porodu, personel i lekarz powinni Ciebie bezzwłocznie poinformować, jak również objaśnić wszystkie korzyści, jak i ryzyka.
Komentarze
Brak komentarzy.
Zostaw komentarz