6 porad, jak zapobiec alergii u niemowląt.

list Kategoria: Zdrowie, pielęgnacja i higiena dziecka Opublikowany: comment Komentarzy: 0 favorite Odsłon: 5741

Alergia to temat, z którym zmaga się spora część rodziców. Dzieci mają problemy skórne i żołądkowe, co jest dla nich nie tylko uciążliwe, ale może także spowodować tzw. marsz alergiczny, czyli rozwijanie się innych alergii w przyszłości. Dlatego trzeba już u niemowlaka dbać o to, żeby uniknąć powstania alergii, zwłaszcza jeśli jest to dziecko dziedzicznie obciążone takimi problemami.
Zastanówmy się zatem co możemy dla naszej pociechy zrobić:

 1. Karmienie piersią.
  Wyłączne karmienie piersią do 6 miesiąca życia jest najlepszym sposobem na uniknięcie przez malucha alergii. W czasie karmienia mama powinna odżywiać się zdrowo i unikać najsilniejszych alergenów. Jednakże nie powinna być od razu na diecie eliminacyjnej – na nią przyjdzie czas, gdy maluch będzie miał jakiekolwiek oznaki alergii.

 2. Mleko modyfikowane.
  Jeśli nie mamy możliwości karmić piersią, a obawiamy się, że nasz maluch może być alergikiem, to wybierzmy mleko modyfikowane HA – jest ono przeznaczone dla dzieci zagrożonych alergią. Jeśli jednak pojawią się jakieś jej sygnały, to zwróćmy się do lekarza, żeby przepisał nam mleko specjalne, które będzie charakteryzował wyższy stopień hydrolizy białka krowiego.

 3. Wprowadzanie nowych produktów.
  Jeśli karmimy piersią to róbmy to dopiero po 6 miesiącu. Rozszerzając dietę pamiętajmy, żeby poszczególne produkty wprowadzać niezwykle ostrożnie. Warto podawać pojedyncze składniki, przed południem, żeby w razie czego zauważyć oznaki alergiczne. Pomiędzy kolejnymi produktami warto robić 2-3 dniowe przerwy.

 4. Kaszki i zboża.
  U dzieci alergicznych ostrożnie wprowadzajmy gluten. Na początek wybierajmy raczej kaszki bezglutenowe, np. ryżowe lub kukurydziane. Wybierajmy te bezmleczne, żebyśmy mogli przygotować je na mleku odpowiednim dla naszego malucha.

 5. Owoce i warzywa.
  Na początek unikajmy owoców i warzyw silnie alergizujących, np. truskawek, pomidorów, selera, pietruszki. Wybierajmy te, które raczej nie alergizują: jabłka, dynia, jagody, ziemniaki, buraki.

 6. Mięso i ryby.
  Na początek najlepiej królik i indyk, później stopniowo inny drób. Jeśli maluch ma uczulenie na mleko krowie to unikajmy cielęciny i wołowiny. Do ryb trzeba podchodzić ostrożnie i podawać na początek w niewielkich ilościach.

Generalnie obawiając się, że dziecko może mieć alergię trzeba nowe produkty wprowadzać w niewielkich ilościach i obserwować reakcję dziecka. Może się bowiem okazać, że dziecko z powodzeniem może jeść truskawki, a alergię wywoła u niego raczej rzadko alergizująca marchewka.

Komentarze

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień