Jak chronić niemowlę przed odparzeniami w okolicach pieluszkowych?

list Kategoria: Zdrowie, pielęgnacja i higiena dziecka Opublikowany: comment Komentarzy: 0 favorite Odsłon: 2842

Skóra niemowląt jest delikatna i ma inne potrzeby niż skóra dorosłych. Bez odpowiedniej pielęgnacji szybko staje się sucha i podatna na infekcje bakteryjne oraz grzybicze. Jej funkcja ochronna rozwija się w pełni dopiero w pierwszym roku życia dziecka.

Miejscem szczególnie ważnym przy pielęgnacji jest okolica pieluszkowa. Mocz oraz kał podrażniają delikatną skórę dziecka. Nierzadko pojawiają się też otarcia wywołane przez pieluszkę. Dlatego tak ważna jest profilaktyka pielęgnacyjna.

U małych dzieci zaleca się zmianę pieluszki co 3-4 godziny lub częściej, jeśli pielucha jest pełna. Przy każdej zmianie pieluszki, po oczyszczeniu skóry, należy pamiętać o nałożeniu dość obfitej warstwy kremu pielęgnacyjnego. Może być to na przykład lekki krem do codziennej pielęgnacji, który tworzy barierę ochronną przed bakteriami i wilgocią. Dla skóry nieco delikatniejszej, skłonnej do atopii i podrażnień, warto sięgnąć po maść do codziennego stosowania z wit.B5 i pantenolem, który ma właściwości gojące i regenerujące.
Ważne jest również, by przy każdej okazji wietrzyć skórę dziecka i pozwolić mu pobyć bez pieluszki.

Dość często, mimo właściwej higieny, skóra okolicy pieluszkowej staje się zaczerwieniona. Powodem takiego stanu jest wilgoć, zasadowe pH moczu oraz ewentualne biegunki. Z tego względu warto obserwować stan skóry i przy najmniejszych wątpliwościach sięgnąć po preparaty z cynkiem, który chroni i jednocześnie działa przeciwzapalnie. Tutaj odpowiedni będzie hipoalergiczny krem leczniczy na odparzenia pieluszkowe z ochronnym cynkiem oraz nawilżającą lanoliną, która świetnie się sprawdza w pielęgnacji skóry niemowląt. Przy podrażnieniach warto również wypróbować krem z cynkiem i olejkiem rycynowym, który ma silne właściwości regeneracyjne.

Każda skóra ma nieco odmienne potrzeby, dlatego warto przetestować różne możliwości i różne konsystencje kremów, by przekonać się, co najlepiej służy naszemu dziecku. W wielu sytuacjach czujne oko mamy oraz szybkie zastosowanie odpowiednich kremów są w stanie przeciwdziałać rozwijającemu się zapaleniu. W przypadku utrzymujących się objawów należy jednak skonsultować się z lekarzem pediatrą lub dermatologiem, który zaleci właściwą terapię.

Autor:

Lek. med. Daria Albertyńska
Specjalista  Dermatologii i Wenerologii

Komentarze

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień