Karmienie piersią – co powinnaś wiedzieć?

list Kategoria: Karmienie dziecka Opublikowany: comment Komentarzy: 0 favorite Odsłon: 2200

Czy warto karmić dziecko piersią? Jasne!

Warto karmić dziecko piersią i nie pozostawia to żadnych wątpliwości. Mleko mamy idealnie zaspokaja wszystkie potrzeby dziecka. Maluchy, które co najmniej do szóstego miesiąca życia są karmione piersią, rzadziej chorują na zapalenie ucha środkowego czy rzadziej przechodzą ostre choroby, takie jak zapalenie opon mózgowych.

Co znajduje się w mleku matki?

Skład kobiecego pokarmu trudno odtworzyć, ponieważ jest on doskonale dopasowany do potrzeb malca. Na początku, tuż po porodzie, mleko jest gęste i żółtawe - to tzw. siara. Zawiera bardzo dużo białka, składników mineralnych i przeciwciał. Jest dla noworodka jak zastrzyk odporności. Po 2-3 dniach pojawia się mleko bogatsze w cukier i tłuszcz, czyli tzw. mleko przejściowe, a po około dwóch tygodniach: mleko dojrzałe. Skład pokarmu zależy od fazy jedzenia, pory posiłku, czy nawet pogody (w gorące dni mleko jest bardziej wodniste, w zimne – odwrotnie).

W jakiej pozycji należy karmić dziecko?

  1. Połóż się wygodnie – podeprzyj kręgosłup, ręce i głowę tak, aby nie napinać mięśni. Spróbuj pozycji na leżąco, siedząco, spod pachy.
  2. Przystaw dziecko do piersi – główka powinna być ustawiona twarzą do brodawki, a ucho ramię i przedramię być w jednej linii. Nie pozwól, aby dziecko „zwisało”, lepiej je okryj i przytul.
  3. Sprawdź, czy dziecko dobrze ssie – wargi powinny być wywinięte w tzw. rybi pyszczek, policzki wypełnione, a brodawka wraz z otoczką powinna znajdować się w buzi. Będziesz słyszała, jak połyka mleko, jeśli maluch mlaszcze lub cmoka, to pewnie połyka powietrze.
  4. Nie podtrzymuj otoczki brodawki – w ten sposób możesz zatkać maluchowi nos! Lepiej podtrzymuj pierś od spodu, lub spróbuj innej pozycji.
  5. Gdy bolą Cię brodawki, przerwij karmienie – włóż koniec małego palca w kącik ust, wyjmij pierś i przystaw ją ponownie.
  6. Patrz w oczy malucha podczas karmienia – to moment waszej bliskości, budowania relacji matki z dzieckiem.
  7. Podawaj kolejno obydwie piersi – przy następnym karmieniu zacznij od tej, która była ostatnia.
  8. Po skończonym karmieniu podnieś malca pionowo do odbicia.

Jak karmić dziecko, jeśli muszę wyjść?

Najlepszym rozwiązaniem jest laktator. Pozwala na ściągnięcie mleka z piersi i podanie go, gdy dziecko jest głodne. Możesz spokojnie wyjść z domu, a dziecko nakarmi na przykład tata. To również zbliży ojca i dziecko, pozwoli Twojemu partnerowi poczuć odpowiedzialność i radość z karmienia. Do ściągania pokarmu możesz wybrać laktator elektryczny lub ręczny, w zależności od tego, z którym czujesz się bardziej komfortowo.

Komentarze

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień