Czy dzieci powinny oglądać telewizję?

Czy dzieci powinny oglądać telewizję?

Oferta programowa stacji z bajkami dla dzieci jest tak szeroka, że wydaje się, że nawet maluszki, które ledwo zaczęły siedzieć już mogłyby je oglądać. Czy jednak rzeczywiście telewizja to najlepsza rozrywka dla rocznego malucha? A jeśli nie, to od kiedy maluch może zacząć oglądać bajki? I jak długo?

Pytania te stawia sobie co dzień wielu rodziców. Posadzenie dziecka przed telewizorem jest bowiem najprostszym sposobem, żeby mieć w domu chwilę spokoju. W tym czasie można wypić kawę, zrobić obiad czy po prostu odpocząć. Jednakże patrząc z punktu widzenia rozwoju dziecka, to wcale nie jest dobry pomysł.

Telewizor wpływa na układ nerwowy, który nie jest w pełni rozwinięty. Migające i ruszające się obrazki powodują, że dziecko nie umie się skupić, jest podenerwowane. Poza tym dziecko wpatrzone w telewizor nie ćwiczy swoich kontaktów z innymi ludźmi, nie wyobraża sobie żadnych treści, myśli jednotorowo. Badania dowodzą, że dzieci spędzające dużo czasu przed telewizorem później mówią, mają trudności z samodzielną zabawą oraz trudniej nawiązują kontakty. Nie sposób także zapomnieć o negatywnym wpływie telewizji na zdrowie dziecka. Siedząc przed telewizorem dziecko nie rozwija się ruchowo, a podjadając bezwiednie może nawet nabawić się nadwagi, która w wielu rozwiniętych krajach zaczyna być poważnym problemem wśród dzieci.

Powstaje więc pytanie czy dzieci w ogóle powinny oglądać bajki w telewizji? Oczywiście, że nie można powiedzieć, że to samo zło. Bajki pokazują świat dobra i zła, uczą pozytywnych zachowań, wskazują pozytywnych bohaterów. Trzeba jednak rozważnie wybierać bajki, gdyż nie każda bajka animowana nadaje się dla dzieci. Dobrze by było, żeby nie pozostawiać dzieci przed telewizorem samopas, lecz towarzyszyć im, tłumacząc do się dzieje w bajce i uspokajając w razie potrzeby, gdy w bajce źle się dzieje.

Ile czasu maluchy mogą spędzać przed telewizorem? W przypadku przedszkolaków czas ten nie powinien być dłuższy niż 20 minut dziennie. Młodsze dzieci, telewizji nie powinny oglądać w ogóle, gdyż ich rozwój wymaga innego rodzaju stymulacji niż ta, którą daje im telewizor. A więc pamiętajmy, telewizor tak, ale z umiarem, z rozsądnym wyborem bajek i najlepiej w towarzystwie dorosłych.

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code