Moje dziecko udaje, że mnie nie słyszy - co zrobić?

Moje dziecko udaje, że mnie nie słyszy - co zrobić?

Chyba każdy rodzic kilkulatka spotyka się na co dzień ze zjawiskiem „głuchoty sytuacyjnej”. Dziecko wówczas zamiast wykonywać polecenia rodziców robi swoje, nie zwracając uwagi na coraz częstsze i głośniejsze słowa rodziców. Jak sobie z tym radzić? Jak w takiej sytuacji nie stracić cierpliwości?

 

Przede wszystkim, gdy taka sytuacja zdarza się często sprawdźmy czy dziecko jednak nie ma problemów ze słuchem. U małych dzieci jest to często wynikiem przerośnięcia trzeciego migdała i z pewnością wymaga konsultacji lekarskiej i leczenia. Jeśli jednak okaże się, że problemy ze słuchaniem nie są wynikiem choroby musimy znaleźć na dziecko inny sposób.

 

Zacznijmy od tego, żeby zwracać się do dziecka prostymi, krótkimi komunikatami. Zamiast mówić „posprzątaj w pokoju”, powinniśmy powiedzieć „włóż klocki do pudełka”. Taki komunikat dla malucha jest łatwiejszy do zrozumienia, niż proste w naszym odczuciu sprzątanie. Po drugie próbujmy nawiązać z dzieckiem lepszy kontakt, kucnijmy koło niego tak, żeby nasza głowa znajdowała się na wysokości jego głowy. Już samym tym działaniem zwrócimy na siebie uwagę dziecka, co pozwoli mu lepiej zrozumieć co chcemy powiedzieć.

 

Pamiętajmy także, że takie małe dzieci potrafią się mocno skupić na wykonywaniu jakiejś czynności i rzeczywiście po prostu mogą nas nie słyszeć. Zamiast więc krzyczeć i denerwować się, że dziecko nas nie słyszy, podejdźmy do niego, dotknijmy go w ramię i mówmy dopiero, gdy dziecko zauważy, że jesteśmy obok.

 

Oprócz tego zastanówmy się czy problem ze słyszeniem/słuchaniem nie jest próbą zwrócenia na siebie uwagi. Dzieci wolą, gdy rodzice zwracają na nie uwagę, nawet jeśli powodem tego jest ich zdenerwowanie, niż gdy nie zauważają swojego dziecka w ogóle. Dlatego szukając rozwiązania problemu ze słuchaniem przyjrzyjmy się także swojemu zachowaniu, gdyż nierzadko to ono może być przyczyną niesłuchania poleceń przez nasze dziecko.

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code